ZamknijSearch
Panel Logowania Wyszukiwarka
ReturnUrl
Rejestracja Przypomnij Hasło
Na rynku jest ich wielu - jednak jak wybrać najlepszego fotografa?
Dodaj do ulubionych
Data publikacji: 2011-11-23 18:02:00
Komentarzy: 0

Na rynku jest ich wielu - jednak jak wybrać najlepszego fotografa?

 
Przed tym pytaniem staje każda Para Młoda, która decyduje się na uwiecznienie jednego z najważniejszych dni w życiu na fotografiach. Czym się sugerować? Ceną? Dostępnością? Słowami o pasji? Raczej nie, a jeśli już, to tylko trochę. 
 
Wybór fotografa ślubnego, fotografia ślubna, poradnik fotograf, zdjęcia ślubne poradnik
Większość Par zaczyna poszukiwania od internetu - bardzo słusznie, bo tu można znaleźć największą ilość portfolio do przejrzenia. Przy poszukiwaniach warto jest zawęzić krąg poszukiwań do swojego regionu - chyba, ze mamy nieograniczony budżet i jesteśmy w stanie pokryć koszt dojazdu oraz noclegu - najczęściej w cenie jest dojazd w obrębie miasta, z jakiego fotograf pochodzi. Wybór jest bardzo duży, warto więc rozłożyć to na kilka dni - zapisać sobie adresy stron, na których fotografie najbardziej nam się podobają, wrócić do tego za kilka dni i tak selekcjonować. Polecenia jak najbardziej tak, jednak osób, które znamy i które mogą nam pokazać przykłady prac osoby, którą nam polecają.  Przestrzegam przed sugerowaniem się opiniami na forach - natkniemy się tam na domorosłych specjalistów teoretyków, również na antyreklamę konkurencji jak i anonimową autoreklamę. 
 
 
Kiedy już wybierzecie kilku "naj", warto wysłać maila z pytaniem o  termin oraz cennik - to kolejny krok eliminacji - ktoś ma zajęty termin,  innego ceny mogą nam nie odpowiadać. 
 
I tu pojawia się kolejna ważna sprawa. Czym się kierować? O co pytać? Jest kilka ważnych aspektów.
 
Po pierwsze portfolio - warto przeglądać nie tylko samo portfolio, do którego fotograf wybiera najlepsze prace. Ważny jest tez blog, gdzie z reguły możemy zobaczyć więcej zdjęć, z większej ilości reportaży - jeśli takiego fotograf nie posiada, możecie poprosić o udostępnienie pełnego materiału do wglądu. Jest to bardzo ważne - szczególnie zdjęcia z ceremonii. Fotografie plenerowe są równie ważne, jednak to właśnie zdjęcia z kościoła pokazują umiejętności fotografa.
 
 

Wybór fotografa ślubnego, fotografia ślubna, poradnik fotograf, zdjęcia ślubne poradnik

Czy poradzi sobie w ciemnym pomieszczeniu, czy uwieczni chwile, jakich nie da się powtórzyć. Nawet, jeśli nie planujecie ceremonii w kościele, właśnie ta część pokazuje, jak fotograf umie poradzić sobie z trudnymi warunkami. Równie ważne, aby  fotograf posiadał legitymacje uprawniającą do fotografowania w kościele. Wiele osób twierdzi, ze nie jest to wymagane, jednak tak nie jest. Sama spotkałam się z pytaniem Księdza o legitymację zaledwie kilka razy, jednak jeśli ktoś jest obowiązkowy, może fotografa nawet wyprosić z kościoła - wówczas żadne odszkodowanie nie zrekompensuje Wam straconych fotografii. Kiedy już wybierzecie fotografa mającego wolny termin, odpowiadającego Wam pod względem kwalifikacji, zdjęć i ceny - warto umówić się na spotkanie. Powinniście zapoznać się z umową, zwrócić uwagę na to, czy to on będzie tym, który wykonuje zdjęcia, czy jest tam zapisane, ile zdjęć dostaniecie, czy otrzymacie fotoksiążkę lub album. Na spotkaniu warto zapytać o rady odnośnie przygotowania do sesji, trzeba tez fotografa poinformować o planie przebiegu dnia uroczystości. Dobry fotograf stara się być wszędzie, jednak niespodzianki są dla gości - on powinien wiedzieć o wszystkim, co planujecie - o której wjedzie tort, kiedy będą podziękowania dla rodziców czy inne niespodzianki i atrakcje. Jeśli nastąpi jakaś zmiana - również trzeba o tym fotografa poinformować.  
 

Decydując się na fotografa powinniście również pamiętać, ze ważne jest doświadczenie. Jeśli w portfolio widzicie kilka, kilkanaście Par Młodych, możemy mówić o tym, ze fotograf ma doświadczenie w tej dziedzinie. Nie ufajcie wypowiedziom "jestem profesjonalnym fotografem ślubnym, tylko brak mi portfolio" - profesjonalizmu nabieramy podczas doświadczenia i nawet najlepszy sprzęt  nie zrobi za nas wszystkiego, fotografia ślubna to bardzo trudny temat do ugryzienia, ten dzień jest tak dynamiczny i pełny wydarzeń, ze nawet jeśli ktoś robi bardzo ładne portrety czy zdjęcia przyrody, niekoniecznie uda mu się zrobić udany reportaż, który jest tak ważny, nie da się go powtórzyć. Na sesję plenerowa można się zgłosić do drugiego fotografa, ale reportażu nie odtworzymy.  
 
Kiedy już postanowicie kogo wybieracie bardzo ważne, aby odpowiadał Wam jego styl fotografowania, ale również abyście dobrze czuli się w towarzystwie tej osoby. Umowę warto jest podpisać jak najwcześniej - im wcześniej, tym większy wybór fotografów i ciekawych ofert macie. Im dłużej będziecie się zastanawiać, tym większe ryzyko, że wymarzony fotograf będzie miał termin zajęty przez inną Parę Młodą.
 Wybór fotografa ślubnego, fotografia ślubna, poradnik fotograf, zdjęcia ślubne poradnik
Często stajemy tez przed dylematem, czy nie powierzyć wykonania fotografii komuś z rodziny, kto robi ładne zdjęcia - przestrzegam przed tym. Jak już wielokrotnie wspominałam to bardzo trudne zadanie, gości lepiej poprosić , aby przezywali ceremonie z nami, a uwiecznieniem tych chwil niech zajmie się profesjonalista. 

Wybór fotografa ślubnego, fotografia ślubna, poradnik fotograf, zdjęcia ślubne poradnik

  
Oczywiście każdy z nas ma jakiś limit budżetowy, jednak w jego granicach warto jest wybrać kogoś, do kogo efektów pracy będziemy wracać również po latach z uśmiechem na twarzach. Wracając do spotkania z fotografem - jeśli macie jakieś preferencje co do miejsc pleneru, jakie Wam się podobają, trzeba o tym fotografowi powiedzieć. Nawet, jeśli robi Waszym zdaniem najpiękniejsze zdjęcia, niekoniecznie zgadnie, jakie miejsce jest Waszym wymarzonym. Warto zaufać fotografowi w kwestii wyboru, ale też można zasugerować, czy wolicie naturę, a może industrial, klimaty miejskie, czy tez jeszcze coś innego. Możecie nawet zapisać  przykładowe zdjęcia i pokazać je na spotkaniu.
 
Przy podpisaniu umowy należy ją dokładnie przeczytać, dopytać o niejasne punkty. Warto również zapytać, czy fotograf na ślubie pojawi się sam, czy z asystentem. Pamiętajcie tez, ze zbyt duża ilość oddanych zdjęć może iść w parze ze spadkiem jakości. Lepiej dostać 300 fantastycznych zdjęć niż 1000 powtarzających się , podobnych ujęć, które zanudza nas już przy pierwszym oglądaniu. Musimy pamiętać, ze edycja każdego zdjęcia jest bardzo pracochłonna, wiec
lepiej poświęcić więcej czasu na dopieszczenie jednego zdjęcia, niż przygotować je hurtem. 
 
Fotografów ślubnych znajdziecie wielu, również trzeba pamiętać, ze co dobre, kosztuje. Nie jest to tylko jeden dzień pracy, ale wcześniej przygotowania, później pracochłonna obróbka zdjęć. Musimy również pamiętać, ze aby oddać dobre zdjęcia, fotograf musi wymieniać sprzęt, który kosztuje kilkadziesiąt tysięcy złotych. Lepiej zainwestować nieco wyższą kwotę niż potem zastanawiać się, jak uratować zdjęcia. Po decyzji, podpisaniu umowy z fotografem i wpłaceniu zaliczki warto pamiętać, aby skontaktować się z fotografem na tydzień przed ślubem, dla spokoju ducha wszystko potwierdzić a potem już tylko czekać na efekty współpracy .. :)
 

 

Data dodania 2011-11-23 18:02:00
Galeria Na rynku jest ich wielu - jednak jak wybrać najlepszego fotografa?
  
Przeglądaj komentarzeDodaj komentarz
Brak komentarzy, dodaj pierwszy komentarz.
Dodaj nowy komentarzPokaż komentarze
Aby móc dodawać komentarze musisz być zalogowany.
Prześlij przyjacielowi
*
 
*
 
*
 
*
 
*