ZamknijSearch
Panel Logowania Wyszukiwarka
ReturnUrl
Rejestracja Przypomnij Hasło
Ślubny Savoir-Vivre
Rss Dodaj do ulubionych
Data publikacji: 2010-02-15 14:33:40
Komentarzy: 0

Ślubny Savoir-VivreWyrażenie Savoir-vivre pochodzi z języka francuskiego i jest złożeniem dwóch czasowników. Savoir znaczy wiedzieć, za to vivre znaczy po prostu żyć. Stąd savoir-vivre przetłumaczyć można jako sztuka życia. W czasie przygotowań do ślubu i organizowania przyjęcia weselnego każda Młoda Para przeżywa wiele stresów i niepewności w związku z tym szczególnym dniem. Trzeba pamiętać, że przy ślubnym ołtarzu spotyka się nie tylko dwoje zakochanych ludzi, ale i ich rodziny. To co dla jednych może się wydawać oczywiste i wynika z rodzinnej tradycji, dla drugich może być niepotrzebnym zamieszaniem. I choć wiele z poniższych zasad to przysłowiowa „sztuka dla sztuki” - warto zadbać, by nikogo nie urazić, tak, aby wszyscy - zarówno Państwo Młodzi, jak i ich najbliżsi oraz zgromadzeni goście, czuli się wyjątkowo i wyszli z weselnego przyjęcia zadowoleni.

Oto kilka zasad, którymi warto się kierować:

FINANSE - Przy planowaniu przyjęcia weselnego, jego rodzaj zależny będzie od funduszy, jakimi Para Młoda będzie dysponować. Obecnie bardzo często Narzeczeni z własnych oszczędności pokrywają koszty wesela. Wtedy to do was należy decyzja co, gdzie i kiedy. W sytuacji kiedy tradycji staje się za dość i to rodzice biorą na siebie ten niemały wydatek - może się zdarzyć, że rodziny jednej z osób nie będzie stać na huczne wesele. Wtedy ta druga rodzina nie może wymagać od nich wydania na ten cel wszystkich oszczędności czy zaciągnięcia kredytu. To bardzo delikatna sprawa.

PLANOWANIE - Rodzice swój ślub już przeżyli, więc nie powinni narzucać swojego zdania. Na rodzinne spotkanie, na którym wszyscy będziecie omawiać sprawy ślubu i wesela należy przygotować spis spraw do omówienia. Para Młoda powinna poinformować na kiedy wyznaczyła termin ślubu, jak wyobraża sobie ten dzień, co jest dla niej ważne a co mniej. Ewentualne uwagi przyjmować powinno się ze spokojem, a decyzje najlepiej tłumaczyć bez wielkich emocji. Pamiętajcie, że kluczem do sukcesu jest kompromis.

ŚWIADKOWIE - Cztery miesiące przed uroczystością Para Młoda powinna wyznaczyć osoby, które będzie chciała poprosić na swoich świadków. Ten zaszczyt powinien spotkać kogoś bliskiego i dobrze zorganizowanego :-) . Bowiem bycie świadkiem wiąże się z wieloma obowiązkami np.: opieka nad listą prezentów, towarzyszenie młodym podczas formalności ślubnych, przygotowanie wieczoru panieńskiego i kawalerskiego, pomoc przy odbieraniu życzeń, kwiatów, prezentów, a także opieka nad gośćmi weselnymi. Tak więc bycie świadkiem to wyróżnienie, ale i spore obciążenie.

ZAPROSZENIA - Gości weselnych powinno się zaprosić osobiście najpóźniej na miesiąc przed uroczystością. Jeśli zapraszacie gości mieszkających daleko, wysyłanie zaproszeń trzeba zacząć co najmniej na 2 miesiące przed ślubem. Część gości na ślub będą chcieli zaprosić rodzice Pary Młodej, część gości można zaprosić osobiście wręczając im zaproszenia a do reszty wysłać jedynie zaproszenia i potwierdzić ich wysłanie telefonicznie. Nie wolno zapomnieć o potwierdzeniu przybycia na wesele. W tym celu można umieścić na zaproszeniu krótką informację wraz z podanym terminem, do którego gość powinien poinformować o swojej decyzji. Więcej na ten temat możesz przeczytać w artykule "Dekoracje Weselne - Najciekawsze Pomysły"

NOCLEG
- Jeśli zapraszacie gości mieszkających daleko i/lub planujecie poprawiny, powinniście zapewnić im nocleg. Jeśli sami będą musieli za niego zapłacić należy ich wcześniej o tym powiadomić. Niedopuszczalna jest sytuacja, gdy goście rano dowiadują się, że muszą zapłacić za hotel. Oczywiście można rozlokować gości u siebie w domu, o ile dysponuje się wolnym miejscem.

UBIÓR
- Najczęściej mówi się, że w dniu ślubu biel jest zarezerwowana dla panny młodej. Ona, jako najważniejsza tego dnia kobieta, ma wyłączność na biel i ecru. Dlatego żadna z kobiet będących gośćmi na weselu nie powinna mieć sukienki w takim kolorze jak ona.

STOŁY - Państwo młodzi powinni dojechać do sali weselnej jako ostatni. Witać ich powinni wszyscy goście weselni. By uniknąć tłoku i chaosu przy stołach, warto by było przygotować winietki na stoły – karteczki z imionami i nazwiskami gości, którzy mają siedzieć na danym miejscu. Rozplanowanie stołów powinno być przemyślane: zgodnie z rangą, pokrewieństwem lub wiekiem. Należy uważać, by nie posadzić obok siebie osób skłóconych ze sobą.

TOAST
- Przyjęcie weselne zazwyczaj zaczyna się od toastu. Powinien wznieść go ojciec Panny Młodej, następnie w kolejności ojciec Pana Młodego, świadek, Pan Młody. Toast powinien być przemyślany, wzniosły ale ciepły i niezbyt długi a przede wszystkim wzniesiony kieliszkiem wina, absolutnie wódki! Kolejny punkt programu to posiłek, który zazwyczaj trwa półtorej godziny. Następnie czas na pierwszy taniec Pary Młodej. Potem wypada, by Panna Młoda zatańczyła z teściem, tatą i drużbą, a Pan Młody z teściową, mamą i druhną.

PIERWSZY TANIEC
- należy tylko do Młodej Pary i nikt, poza nią, nie powinien znajdować się wówczas na parkiecie. Drugi taniec tańczą Pani Młoda z teściem, Pan Młody z teściowa, tata Pani Młodej z mamą Pana Młodego i świadkowie ze sobą. Kolejne tańce państwo młodzi powinni zatańczy z ojcem, matką, drużbami oraz z teściami.

…Podczas przyjęcia weselnego Państwo Młodzi powinni podejść do gości, z każdym przez chwilę porozmawiać i podziękować za przybycie.

Na koniec pamiętajmy, że ślub a następnie przyjęcie jest takie jak Para Młoda. Każdy z nas jest inny a każde przyjęcie wyjątkowe bo charakter nadajcie mu Wy. Bez względu na to czy jest huczne czy w skromnym gronie najważniejsze by właśnie dla Was było niezapomniane – czego z głębi serca życzy portal ekstra-wesele.pl.

Data dodania 2010-02-15 14:33:40
Galeria Ślubny Savoir-Vivre
  
Prześlij przyjacielowi
*
 
*
 
*
 
*
 
*