ZamknijSearch
Panel Logowania Wyszukiwarka
ReturnUrl
Rejestracja Przypomnij Hasło
Jak dobrze wybrać świadka na ślub
Rss Dodaj do ulubionych
Data publikacji: 2009-12-03 22:10:36
Komentarzy: 0

Świadkowie na ślub i weseleNa początek dobra rada – przy wyborze świadków kierujcie się przede wszystkim intuicją i sympatią. Nie proście kogoś na drużbę tylko dlatego, że mógłby od nas tego oczekiwać.

Jeśli marzy Wam się piękny i spokojny ślub, pamiętajcie, że świadkowie to osoby, które nie pozwolą nam się niczym denerwować w tym wyjątkowym dniu, a przede wszystkim przejmą część Waszych obowiązków i będą dbali o dobre nastroje gości weselnych. Muszą więc być to osoby godne zaufania i dobrze zorganizowane, takie na których możecie bezwzględnie polegać. Z prawnego punktu widzenia świadkiem może być każdy, kto jest zdolny stwierdzić zawarcie małżeństwa i dać o tym wiarygodne świadectwo. Musi też być obecny fizycznie w miejscu i czasie ślubu. Osoba ta powinna mieć skończone 18 lat – w dniu ślubu należy przedstawić dowód tożsamości. Prawo kanoniczne nie nakazuje, by drużbowie byli katolikami, jednak jest to nieformalnie wymagane.

Świadkami są najbliżsi przyjaciele pary młodej. Zabobonem jest, że świadkiem może być tylko osoba stanu wolnego lub, że druhna panny młodej nie może być w dniu ceremonii w ciąży. Nie mądrze jest również sądzić, że jeśli para zostanie świadkami na ślubie, np. swoich przyjaciół, przyniesie im to pecha, bo tylko raz powinno się stawać razem przed ołtarzem - na własnym ślubie.

Zadania świadków

Świadkowie wkraczają „do akcji” na długo przed ślubem. Chociaż ich formalnym obowiązkiem jest złożenie podpisów pod aktem, stwierdzającym zawarcie związku małżeńskiego, nieformalnie mają o wiele więcej zadań. Są odpowiedzialni za prowadzenie listy prezentów ślubnych i pomagają narzeczonym na każdym etapie przygotowywania przyjęcia weselnego. Organizują także wieczory panieński i kawalerski – młodzi powinni znać tylko ich daty – szczegóły, począwszy od miejsca, przez listę zaproszonych gości, na specjalnych atrakcjach skończywszy, powinny być dla nich niespodzianką.

Świadkowie dbają też o to, aby goście weselni dobrze się bawili, a ich stoły były cały czas suto zastawione. Do zadań świadka należy też przyjmowanie od gości zamówień na dedykowane piosenki. Po uroczystości, świadkowie powinni wrócić do sali, by zabrać pozostały alkohol i napoje, sprawdzić czy nikt niczego nie zostawił i czy wzięto wszystkie kwiaty i prezenty.

Zadania druhny

Druhna pomaga pannie młodej w najmilszej części przygotowań, mianowicie przy wyborze sukni ślubnej, biżuterii, konsultacjach z fryzjerem i wizażystą. W kościele dba o wygląd sukni i welonu, podczas wesela pomaga poprawić makijaż, a czasami po oczepinach – przebrać się w wieczorową suknię. Ponadto druhna powinna zadbać, aby w dniu ślubu panna młoda miała przy sobie niezbędnik, który zaoszczędzi jej niemiłych niespodzianek.

W dyskretnym, acz podręcznym, miejscu powinna położyć kosmetyczkę z lakierem do włosów, pudrem matującym, pomadką, konturówką, zapasowymi wsuwkami, wodą perfumowaną i dezodorantem, pod ręka powinny też znaleźć się chusteczki higieniczne i odświeżające, zapasowe rajstopy lub pończochy, dodatkowa para wygodnych butów, plastry, igły i nici (w kolorach sukni i garnituru), agrafki, parasol, pastylki odświeżające, tabletki przeciwbólowe. Dobrze, jeśli druhna przypomni pannie młodej o odpowiedniej bieliźnie na noc poślubną, także o prozaicznych produktach tj. preparat do demakijażu, szczoteczka i pasta do zębów.

Zadania drużby

Świadek odpowiedzialny jest za terminy dostaw alkoholu i napojów, stroi ślubny samochód, czasami zamiast pana młodego odbiera z kwiaciarni bukiet panny młodej, pilnuje, by zdenerwowany pan młody nie zapomniał o obrączkach.

Ponadto świadek wznosi również uroczysty toast za zdrowie pary młodej podczas wesela. Dobrze, jeśli opowie anegdotę z dzieciństwa pana młodego lub historię znajomości młodych.

Strój druhny

Dbając o wygląd panny młodej, druhna nie może zapomnieć o własnym nienagranym wizerunku. Mimo to druhna nie może tego dnia przyćmić urodą i strojem pannę młodą. Podczas uroczystości zaślubin biel zarezerwowana jest dla panny młodej, dlatego świadkowi, jak i innym gościom, nie wypada założyć białej kreacji. Nawet, jeśli suknia panny młodej jest, np. różowa, to i tak druhna nie powinna zakładać białej sukni.

Jeśli panna młoda ma suknię w kolorze écru lub cappucino, wtedy druhna również powinna zrezygnować ze stroju w tym kolorze, chyba że inaczej uzgodni z panną młodą. Pani świadek nie może pozwolić sobie na kreację w mocnych, wyzywających kolorach, np. na czerwoną suknię z dużym dekoltem. Najlepiej zaprezentuje się w eleganckim kostiumie w pastelowych kolorach bladego różu, błękitu, oliwki lub w zwiewnej, skromnej sukience. Druhna nie powinna zakładać czarnej sukni, mimo iż czarny jest synonimem elegancji. Jeśli zdecyduje się na kreacje w tym kolorze, powinna rozjaśnić ją charakterystyczną biżuterią lub kolorowym szalem.

Źródło: http://slub.onet.pl

Data dodania 2009-12-03 22:10:36
Galeria Jak dobrze wybrać świadka na ślub
 
Prześlij przyjacielowi
*
 
*
 
*
 
*
 
*