ZamknijSearch
Panel Logowania Wyszukiwarka
ReturnUrl
Rejestracja Przypomnij Hasło
Jak wygląda Błogosławieństwo?
Rss Dodaj do ulubionych
Data publikacji: 2011-12-20 20:44:55
Komentarzy: 0

Jak wygląda Błogosławieństwo? 

 

„Musicie być silni miłością, która wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, wszystko przetrzyma. Tą miłością, która nigdy nie zawiedzie” Jan Paweł II

 

 

błogosławieństwo

Dzień zaślubin jest dniem bardzo ważnym nie tylko dla Państwa Młodych, ale równie ważnym dla ich rodziców. 

Zgodnie ze staropolskimi zwyczajami przed wyruszeniem do kościoła młodzi udają się z najbliższą rodziną do domu panny młodej, aby poprosić rodziców o pobłogosławienie. Takie błogosławienie to nie zwykłe puste słowa. Rodzice dają w ten sposób pokazują swoim dzieciom i ich wybrankom , że wspierają ich w tej ważnej decyzji, życzą im szczęścia i powodzenia na nowej drodze życia.

 

Błogosławieństwo

1. w religiach chrześcijańskich: obrzęd polegający na przeżegnaniu kogoś krzyżem lub znakiem krzyża

2. życzenie przychylności Boga, losu

3. dobrodziejstwo, pomyślność, przychylność

 

Zgodnie z tradycją błogosławieństwu towarzyszą rekwizyty: święty obraz, krzyż i woda święcona. 

Młoda para klęka przed rodzicami, dziękuje im za wychowanie i miłość, którą otrzymali w ciągu swojego dotychczasowego życia. 

Rodzice błogosławią młodym, aprobując tym samym ich związek i składając dobre życzenia na przyszłość, czynią na ich czołach znak krzyża świętego, całują. 

Zwykle błogosławieństwo przybiera prostą formę – łatwą do zapamiętania,  przecież w chwili tak wielkiego wzruszenia, jaką jest ślub córki czy syna, ciężko zapanować nad emocjami i łatwo zapomnieć o skomplikowanym tekście. 

Rodzice podchodzą do młodych, mówią: „Błogosławię Cię w imię Ojca, i Syna, i Ducha Świętego. Amen” i czynią na ich czołach znak krzyża świętego. 

Najlepszy tekst błogosławieństwa, jaki może usłyszeć młoda para, to tekst płynący prosto z serc ich rodziców. 

Ale często warto zapoznać się z propozycjami innych, aby w swych słowach jeszcze mocniej podkreślić to co chcemy przekazać dzieciom.

 

Oto przykłady tekstów błogosławieństwa dla rodziców: 

Przed przystąpieniem do rodzicielskiego błogosławieństwa, Młoda Para powinna uklęknąć. Wtedy jedno z rodziców przewodnicząc obrzędowi błogosławieństwa mówi:

Wszechmogący Boże, najlepszy nasz Ojcze! Bądź uwielbiony za miłość, którą wzbudziłeś w naszych sercach. Prosimy Cię pobłogosław .....(imię Panny Młodej).... i ...(imię Pana Młodego)..., których złączyłeś w Twojej miłości. Niech będą dla świata żywym obrazem miłości Chrystusa i Kościoła. Dozwól im razem doczekać szczęśliwej starości i obdarz potomstwem, a błogosławieństwo Twoje, Boże Ojcze, Synu Boży i Duchu Święty, niech zstąpi na nich i pozostanie na zawsze. Amen. 

lub

Boże dobry Nasz Ojcze pobłogosław te Nasze dzieci, które złączyłeś w miłości. Niech będą dla Świata obrazem miłości Chrystusa i Kościoła, pozwól im razem dożyć szczęśliwej starości i obdarz potomstwem, a błogosławieństwo Twoje Boże Ojcze, Synu Boży i Duchu Święty niech im towarzyszy i pozostanie z nimi na zawsze.

Młoda Para klęczy, rodzice podchodząc pojedynczo, składają im życzenia, kropią wodą i dają do pocałowania krzyż. Do błogosławieństwa mogą przyłączyć się inne osoby: rodzeństwo, dziadkowie i chrzestni.

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO SYNA

Ojciec: Ukochany Synu. Od dziś Ty będziesz Mężem, Ojcem twej przyszłej rodziny. Buduj swe życie małżeńskie, rodzinne na mocnym fundamencie - na wspólnej, wzajemnej miłości i wierności Bogu i Jego przykazaniom. Niech błogosławi Cię Wszechmogący Bóg, który jest Miłością - Ojciec i Syn i Duch święty.

Syn: Amen

Ojciec kropi wodą święconą.

Matka: Ukochany Synu! Gdy Chrystus Pan połączy Cię sakramentalnym węzłem z Twoją Wybraną, będziecie dwoje jednym ciałem.Bądź dla swej żony dobrym mężem, dla Twych dzieci kochającym ojcem. Na tę nową drogę Twego życia błogosławię Cię: Błogosławieństwo Ojca i Syna i Ducha Świętego niech Ci towarzyszy w całym Twoim życiu.

Syn: Amen

Matka kropi wodą święconą.

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO CÓRKI

Ojciec: Ukochana córko! Nadszedł czas, byś Ty, jak Twoja Matka,wzięła na siebie obowiązek założenia rodziny, urodzenia i wychowania nowego pokolenia. Córko! Niech Bóg Wszechmogący, Ojciec, Syn i Duch Święty napełni Cię swoją radością i błogosławi Tobie, Twemu mężowi i waszym dzieciom.

Córka: Amen

Ojciec kropi wodą święconą.

Matka: Moja Córko! Wiele lat mieszkałaś z nami, od dziś staniesz przy boku Twego męża, przejmiesz troskę o Wasz dom, o Wasze dzieci. Bardzo pragnę, byś była szczęśliwą żoną i matką, byś była oparciem dla Twego męża, radością dla Twych dzieci. Polecam Cię Maryi,Matce pięknej Miłości i z serca błogosławię Cię na nową drogę Twego życia - w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego

Córka: Amen

Następnie kropi córkę wodą święconą.

 

Po zakończeniu tej jakże ważnej ceremonii  Młoda Para wraz z Rodzicami często modli się przed wyjściem do Kościoła.

 

 

Data dodania 2011-12-20 20:44:55
Przeglądaj komentarzeDodaj komentarz
Brak komentarzy, dodaj pierwszy komentarz.
Dodaj nowy komentarzPokaż komentarze
Aby móc dodawać komentarze musisz być zalogowany.
Prześlij przyjacielowi
*
 
*
 
*
 
*
 
*